Zanim opowiem Ci czym jest Brahma Muhurta, pozwól, że poproszę Cię o chwilę refleksji.
Usiądź wygodnie i weź głębszy niż zwykle wdech…. a teraz się rozluźnij.
Przypomnij sobie sytuację, która wywołała u Ciebie smutek lub zmartwienie. Przypomnij sobie te momenty kiedy jedna myśl goniła następną, kiedy Twoje serce wypełnione było lękiem. Czy potrafisz osadzić te emocje, które Ci teraz towarzyszą w konkretnym momencie dnia? Czy niepokój doskwiera najmocniej rano, w południe a może późnym wieczorem i w nocy?
Wiem… czuję to razem z Tobą. Energia jaka temu towarzyszy ma kolor nocy.
Obawy, lęki, strach – z dala od światła dziennego, od ludzi, od zajęć, nagle wychodzą na wierzch i obejmują poczuciem bezsilności.
I jeszcze raz – weź głęboki wdech i wypuść całe powietrze z siebie…
Przypomnij sobie teraz kiedy te wszystkie czarne myśli mijają, kiedy Twój umysł czuje się rześko i zaczyna układać wszystko w logiczną całość. Kiedy pojawia się wiara we własne siły a zamiast łez pojawia się spokój. Tak – to blask poranka.
To właśnie energia Brahma Muhurta.
Jak to działa?
Według wed (starożytnych pism) cała natura składa się z wibracji – gun. Rozróżniamy je jako radżas, sattwa i tamas.
Radżas – reprezentuje energię, ruch, ożywienie, zmienność. Na poziomie emocjonalnym objawia się poprzez zmienność myśli, niepokój, gwałtowność, wzburzenie, uzależnienie od aktywności. Efektem nadmiaru guny radżas jest ból zarówno fizyczny jak i emocjonalny.
Tamas z kolei stanowi opór dla energii. W gunie tej światło i ruch są nieobecne, charakteryzuje ją ciemność. Wyraża się poprzez apatię oraz ignorancję w konsekwencji prowadząc do lenistwa poprzez bierność i negatywność.
Sattwa natomiast to siła stabilizująca. Stanowi światło, harmonię, równowagę, dobroć, wiedzę i czystość. Wyraża się poprzez szlachetność, dobroć dla innych oraz poprzez umysł otwarty na nauki duchowe.
I tak, kiedy słońce pojawia się na horyzoncie wchodzimy w czas sattwa, noc to natomiast czas dla tamas.
Czas pomiędzy zachodem słońca a nocą oraz pomiędzy nocą a wschodem słońca to czas guny radżas – zachodzi zmienność (dzień zamienia się w noc, noc przemienia się w dzień). Jednak dla ludzkiego umysłu ta zmienność ma odmienny wpływ. Radżas, który ma miejsce przed zachodem słońca wpływa na nas powodując lęk, niepokój, rośnie w nas ignorancja – sattwa zostaje zastąpiona tamasem. To jest ten moment kiedy piszemy czarne scenariusze, kiedy dopada nas przygnębienie i otwierają się rany. Z kolei radżas, który występuje podczas przejścia tamas w czas wibracji sattwa powoduje, że budząc się w czasie tego przejścia czujemy się pełni energii, kreatywni ale także spokojni. Nasz umysł zaznaje jasności myślenia i to co jeszcze w nocy wydawało nam się beznadziejne, w świetle poranka ukazuje nam się w nowej perspektywie.
Nasz spokojny umysł to jeden z wielu składowych naszej odporności. Umysł pełen niepokoju, żalu czy rozdrapanych ran to sygnał dla naszego organizmu, który zignorowany może prowadzić do schorzeń psychologicznych ale również skutkować objawami fizycznymi. Czerpanie z energii Brahma Muhurta uspokaja nasz umysł, rozjaśnia go ale również wpływa na równowagę całego naszego organizmu.
To co możesz dla siebie zrobić by uspokoić i wyciszyć swoje myśli to m. in. właśnie korzystanie z tej energii. Najlepszym czasem by chłonąć tę wibrację jest czas ok. 1,5h przed wschodem słońca a więc nasza pobudka powinna być zaplanowana pomiędzy 4 a 6 rano. Z kolei by nasz sen był odżywczy, ciało mogło się zregenerować a myśli nie były dodatkowo karmione lękiem i niepewnością powinniśmy się kłaść spać przed 22:00.
Dla wielu z nas takie godziny wydają się być nierealne. Jednak nie chodzi o to by z dnia na dzień nagle zamiast o północy przerzucić się na pójście spać 2h wcześniej. Zmieniaj ten czas stopniowo o 30 minut. Nasze ciało jest bardzo mądre. Adaptuje się bardzo szybko do tego co mu służy. Początki mogą być trudne jednak kiedy poczujesz różnicę po przebudzeniu w czasie Stwórcy, Twój organizm sam zatęskni za tą harmonią.
Dobre samopoczucie Twojego umysłu to tylko jedna z wielu dóbr jakie niesie ze sobą energia Brahma Muhurta. Wystarczy jednak, że na początek osadzisz swój umysł. Powoli, małymi krokami za to z ogromnym zasobem dobrodziejstw dla ciała i umysłu jako całości.
Z radością w sercu,
Daga.
Od bardzo dawna budzę się tak około 3 i nigdy nie mogłem zasnąć,musiała minąć godzina czasem dwie żeby móc ponownie zasnąć, dziś wiem,że należy wstać wtedy z łóżka usiąść na czymś twardym i po 20 30minutach sen wraca,można spokojnie sobie zasnąć bez żadnego problemu, dopiero dziś przypadkowo wyświetliło mi się że to może być właśnie Brahma Muhurta.
Dzięki Marcin za ten komentarz.
Tak, to może być właśnie ten moment jednak przyjrzałabym się także doszy Vata, ze względu na dość wczesną porę. Kiedy jest jej za dużo może się objawiać właśnie wybudzaniem w środku nocy.
Daj znać z czym bardziej to łączysz.