Brahma Muhurta – Twój pierwszy krok do ukojenia umysłu

Zanim opowiem Ci czym jest Brahma Muhurta, pozwól, że poproszę Cię o chwilę refleksji.

Usiądź wygodnie i weź głębszy niż zwykle wdech…. a teraz się rozluźnij.

Przypomnij sobie sytuację, która wywołała u Ciebie smutek lub zmartwienie. Przypomnij sobie te momenty kiedy jedna myśl goniła następną, kiedy Twoje serce wypełnione było lękiem. Czy potrafisz osadzić te emocje, które Ci teraz towarzyszą w konkretnym momencie dnia? Czy niepokój doskwiera najmocniej rano, w południe a może późnym wieczorem i w nocy?

Wiem… czuję to razem z Tobą. Energia jaka temu towarzyszy ma kolor nocy.

Obawy, lęki, strach – z dala od światła dziennego, od ludzi, od zajęć, nagle wychodzą na wierzch i obejmują poczuciem bezsilności.

I jeszcze raz – weź głęboki wdech i wypuść całe powietrze z siebie…

Przypomnij sobie teraz kiedy te wszystkie czarne myśli mijają, kiedy Twój umysł czuje się rześko i zaczyna układać wszystko w logiczną całość. Kiedy pojawia się wiara we własne siły a zamiast łez pojawia się spokój. Tak – to blask poranka.

To właśnie energia Brahma Muhurta.

Jak to działa?

Według wed (starożytnych pism) cała natura składa się z wibracji – gun. Rozróżniamy je jako radżas, sattwa i tamas.

Radżas – reprezentuje energię, ruch, ożywienie, zmienność. Na poziomie emocjonalnym objawia się poprzez zmienność myśli, niepokój, gwałtowność, wzburzenie, uzależnienie od aktywności. Efektem nadmiaru guny radżas jest ból zarówno fizyczny jak i emocjonalny.

Tamas z kolei stanowi opór dla energii. W gunie tej światło i ruch są nieobecne, charakteryzuje ją ciemność. Wyraża się poprzez apatię oraz ignorancję w konsekwencji prowadząc do lenistwa poprzez bierność i negatywność.

Sattwa natomiast to siła stabilizująca. Stanowi światło, harmonię, równowagę, dobroć, wiedzę i czystość. Wyraża się poprzez szlachetność, dobroć dla innych oraz poprzez umysł otwarty na nauki duchowe.

I tak, kiedy słońce pojawia się na horyzoncie wchodzimy w czas sattwa, noc to natomiast czas dla tamas.

Czas pomiędzy zachodem słońca a nocą oraz pomiędzy nocą a wschodem słońca to czas guny radżas – zachodzi zmienność (dzień zamienia się w noc, noc przemienia się w dzień). Jednak dla ludzkiego umysłu ta zmienność ma odmienny wpływ. Radżas, który ma miejsce przed zachodem słońca wpływa na nas powodując lęk, niepokój, rośnie w nas ignorancja – sattwa zostaje zastąpiona tamasem. To jest ten moment kiedy piszemy czarne scenariusze, kiedy dopada nas przygnębienie i otwierają się rany. Z kolei radżas, który występuje podczas przejścia tamas w czas wibracji sattwa powoduje, że budząc się w czasie tego przejścia czujemy się pełni energii, kreatywni ale także spokojni. Nasz umysł zaznaje jasności myślenia i to co jeszcze w nocy wydawało nam się beznadziejne, w świetle poranka ukazuje nam się w nowej perspektywie.

Nasz spokojny umysł to jeden z wielu składowych naszej odporności. Umysł pełen niepokoju, żalu czy rozdrapanych ran to sygnał dla naszego organizmu, który zignorowany może prowadzić do schorzeń psychologicznych ale również skutkować objawami fizycznymi. Czerpanie z energii Brahma Muhurta uspokaja nasz umysł, rozjaśnia go ale również wpływa na równowagę całego naszego organizmu.

To co możesz dla siebie zrobić by uspokoić i wyciszyć swoje myśli to m. in. właśnie korzystanie z tej energii. Najlepszym czasem by chłonąć tę wibrację jest czas ok. 1,5h przed wschodem słońca a więc nasza pobudka powinna być zaplanowana pomiędzy 4 a 6 rano. Z kolei by nasz sen był odżywczy, ciało mogło się zregenerować a myśli nie były dodatkowo karmione lękiem i niepewnością powinniśmy się kłaść spać przed 22:00.

Dla wielu z nas takie godziny wydają się być nierealne. Jednak nie chodzi o to by z dnia na dzień nagle zamiast o północy przerzucić się na pójście spać 2h wcześniej. Zmieniaj ten czas stopniowo o 30 minut. Nasze ciało jest bardzo mądre. Adaptuje się bardzo szybko do tego co mu służy. Początki mogą być trudne jednak kiedy poczujesz różnicę po przebudzeniu w czasie Stwórcy, Twój organizm sam zatęskni za tą harmonią.

Dobre samopoczucie Twojego umysłu to tylko jedna z wielu dóbr jakie niesie ze sobą energia Brahma Muhurta. Wystarczy jednak, że na początek osadzisz swój umysł. Powoli, małymi krokami za to z ogromnym zasobem dobrodziejstw dla ciała i umysłu jako całości.

Z radością w sercu,

Daga.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Starszy
Nowy
Inline Feedbacks
View all comments

Od bardzo dawna budzę się tak około 3 i nigdy nie mogłem zasnąć,musiała minąć godzina czasem dwie żeby móc ponownie zasnąć, dziś wiem,że należy wstać wtedy z łóżka usiąść na czymś twardym i po 20 30minutach sen wraca,można spokojnie sobie zasnąć bez żadnego problemu, dopiero dziś przypadkowo wyświetliło mi się że to może być właśnie Brahma Muhurta.