Tkanki

W sanskrycie dhatus.

Nasze ciało, wg Ajurwedy, składa się z siedmiu tkanek:

Rasa

Rakta

Mamsa

Medas

Asthi

Majja

Shukra/Artava

Mówi się także o ósmej tkance, o esencji pozostałych siedmiu – Ojas.

Tkanki ułożone są warstwowo, jedna pod drugą a ich odżywianie następuje po kolei. Znaczy to tyle, że jeśli pierwsza tkanka nie jest odżywiona to nie są odżywione także kolejne. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku gdy nie jest odżywiona np. trzecia tkanka. Odżywiona będzie pierwsza i druga jednak od trzeciej i kolejne już nie.

Cała ta podróż rozpoczyna się od Rasa czyli od plazmy, która powstaje każdego dnia po strawieniu jedzenia. W ciągu 5 dni z Rasa tworzy się Rakta czyli krew.

Idąc dalej po kolejnych 5 dniach powstaje Mamsa (mięśnie szkieletowe oraz gładkie) a z niej Medas – tłuszcz, i tak po kolei, tkanka po tkance przez Asthi (kości i chrząstki), Majja (tkanka nerwowa, szpik kostny, tkanka łączna) aż do 35 dnia kiedy to powstaje Shukra/Artava – tkanka rozrodcza męska/żeńska.

Jeśli podzielić tkanki na dosze to największe znaczenie ma Kapha. To ona odpowiada za Rasa, Mamsa, Medas, Mijja oraz Szhukra.

Pitta odpowiada za krew – Rakta.

Z kolei Vata za Asthi.

Każda z tkanek ma swoje zadanie do zrealizowania i tak:

Rasaesencja, sok, krążyć. Odżywia wszystkie tkanki i odpowiada za nawodnienie i równowagę wodno – elektrolitową. Krąży ona w całym ciele a jej siedzibą są głównie serce, naczynia krwionośne, układ limfatyczny, skóra, błony śluzowe.

Raktato co ma kolor, to co jest czerwone, a więc czerwone krwinki, hemoglobina, która transportuje tlen do komórek.

Mamsa – mam – trzymać mocno. Buduje ciało, daje siłę.

Medas. Nawilża ciało, pełni funkcję ochronną.

Asthi – stha – stać, znieść. Daje oparcie ciału.

Majja – maj – tonąć. Wypełnia wolne przestrzenie w ciele takie jak kanały nerwowe, kości, jamę mózgu. Tworzy płyn maziowy, nawilża oczy, skórę, stolec. Wspomaga także produkcję czerwonych krwinek.

Shukranasiono, świetlny, oznacza także w sanskrycie Wenus. Obejmuje komórki jajowe, plemniki, płyny wytwarzane przez organy rozrodcze.

Ojas. Końcowy produkt trawienia i odżywiania. Skarbnica energii dla całego ciała. Odpowiada za odporność (również psychiczną), siłę, witalność, płodność, długowieczność.

Ajurweda jest bardzo logiczna ale także niesamowicie intuicyjna. I choć na początku jej drogi możesz odczuć chaos i mętlik to z czasem, zgłębiając wiedzę na jej temat wszystko zacznie się ze sobą łączyć w jedną całość, we współzależność tak nas jak i wszystkiego co nas otacza.

Otwarty umysł, serce i zaufanie… tak rodzi się Życie 🌱

Z miłością,

Daga 🙏

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Starszy
Nowy
Inline Feedbacks
View all comments