Prana – czym jest i skąd ją czerpać.

Na przełomie lat, pewnie niejednokrotnie, oglądając film, w którym bohaterowie praktykowali wschodnie sztuki walki dało Ci się usłyszeć tajemnicze słowo Chi – kojarzone z siłą, czystością serca, wewnętrzną mocą, równowagą i przedstawiane w postaci światła. Tak w Chinach nazywana jest energia życiowa.

W Indiach ta energia nazywana jest Praną.

Jest to subtelny rodzaj energii, która łączy i kieruje ciałem i umysłem, wprawia w ruch mięśnie i każdą komórkę ciała. Dzięki tej energii nasze serce, płuca i mózg pełnią swoją rolę pracując nieustannie przez całą dobę.

Jest to esencja, której prawidłowy przepływ objawia się poprzez radość i chęć do życia, wewnętrzną równowagę i zdrowie zaś zablokowanie tego przepływu może prowadzić do niechęci, zmęczenia a nawet choroby.

Każdy z nas bez względu na płeć czy pochodzenie miał w swoim życiu momenty, kiedy chciał schować się przed Światem. Mogliśmy to odczuć bardziej lub mniej intensywnie jednak w każdym przypadku jest to sygnał dla nas, że przepływ Prany w naszym organizmie został zaburzony a nawet mogło dojść do jej zablokowania.

Powodów blokady może być wiele od najbardziej namacalnych jak fale elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektryczne, które tworząc pole siłowe zakłócają naszą energię – po bardziej subtelne jak nasze myśli, ludzie, z którymi mamy styczność czy sytuacje, które obciążają nas psychicznie. Jednak choć nasza energia właściwie bez przerwy narażona jest na utratę chciałabym Ci przedstawić kilka sposobów dzięki, którym możesz uzupełnić jej zapas.

Największym akumulatorem, z którego możemy czerpać tę energię jest Słońce. Zapewne teraz, w okresie jesieni a za chwìlę także zimy, kiedy słońca jest mniej, możesz odczuć spadek energii, obniżenie koncentracji i gorsze samopoczucie. Z kolei wiosną i latem kiedy słońca jest pod dostatkiem Twoja energia wzrasta a Twoje siły witalne są u szczytu formy. Najlepszym momentem, kiedy energia słońca jest dla nas najbardziej korzystna jest wschód słońca (energia Brahma Muhutra) dlatego jeżeli tylko masz taką możliwość każdego dnia wystawiaj twarz o poranku ku wschodowi i pozwól sobie na kąpiel w jego promieniach.

Kolejnym ważnym źródłem, właściwie bez którego nasza Prana nie mogłaby przepływać przez nasze ciało i umysł jest Oddech. Bez względu na to w jaki sposób oddychasz, czy jest to oddech świadomy, naturalny czy taki, który wykonujesz automatycznie to właśnie poprzez oddech Prana jest transportowana do naszych komórek. Jednak ważnym aspektem tego w jaki sposób i jak głeboko Prana dociera do naszego ciała i umysłu ma jakość oddechu. By tę jakość poprawić i usprawnić przepływ Prany pomocne nam będą różnego rodzaju techniki oddechowe zwane Pranajamą.

Pranę czerpiemy również z pożywienia. To co jemy ale także jak! ma ogromny wpływ na jakość Prany. Dlatego tak ważna jest sezonowość potraw bo dzięki temu możemy jeść świeżo i w zgodzie z naturą. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej przyrządzone danie jeśli przygotowywane było w złości, żalu lub spożywane w nerwowej atmosferze może wyrządzić wiele szkody Twojemu wewnętrznemu Agni i prowadzić do wielu zaburzeń a w konsekwencji choroby!

Jednym z prostszych sposobów na zasilenie Prany jest też oczywiście Ruch. Może to być zwykły spacer na łonie natury a może być także joga, która łącząc oddech, ruch i uważność pozwala nam czerpać wiele korzyści na poziomie mentalnym oraz fizycznym poprzez poruszenie Prany, a nawet usuwanie blokad.

Reasumując – nasze życie to nie tylko namacalna tkanka, to także każda subtelność w postaci intuicji i umiejętnego odczytywania szeptów naszego ciała. Wszystko to co dzieje się w naszym ciele jest odzwierciedleniem naszego umysłu. A pracując zarówno z jednym i drugim – wykorzystując to co podarowała nam Natura – możesz świadomie kreować swoje życie i cieszyć się spokojem i zdrowiem na każdym poziomie swojego Ja.

Z radością w sercu,

Daga

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments