Poznając siebie zaczynasz dostrzegać jak Żywioły wzajemnie się przeplatają. Jak tańczą w Tobie z gracją i miłością ale bywają też chwile kiedy ich kroki stają się dość chaotyczne.
Tych Pięciu Tancerzy przechodzi zwinnie w postać trzech energii – dosz, które łącząc się w pary wspólnie regulują i organizują fizjologię naszego ciała i umysłu.
Gdy w tym tańcu łączy się żywioł Wody oraz Ziemi staję się Kapha.
Ogień w połączeniu z Wodą to Pitta.
Zaś Eter w parze z Powietrzem tworzy Wata
Każda z tych trzech energii nadaje nam cechy, które prowadzą nas przez życie już od chwili poczęcia aż do ostatniego tchu. Jednak choć dążą one do zachowania harmonii, my gnając przez swoje życie możemy nieświadomie zaburzyć ich równowagę. Aby temu zapobiec wystarczy poświęcić kilka chwil aby przyjrzeć się właściwościom poszczególnych dosz by w odpowiednim momencie zareagować i zrównoważyć powstały chaos.
Wata:
Jej cechą charakterystyczną jest suchość, która jest skutkiem ubocznym ruchu. Cecha ta ujawnia się między innymi w strzelających stawach lub tendencji do wzdęć.
Wata jest też zimna co z kolei objawia się słabym krążeniem.
Jednak cechą waty jest również lekkość. Ta na poziomie ciała widoczna jest pod postacią szczupłej sylwetki, na poziomie umysłu natomiast możemy doświadczać entuzjazmu, weny oraz kreatywności.
Pitta:
Dla niej cechą wyróżniającą jest gorąco. Możemy je dostrzec poprzez mocne Agni, wczesne łysienie, siwienie, głód, pragnienie.
Pitta reguluje również wzrok.
To dzięki tej doszy czujemy radość, zarządza ona również naszym intelektem oraz atrakcyjnością fizyczną.
Kapha:
Charakteryzuje ją ciężkość co ma związek z masywną budową ciała lub grubym głosem.
Jej wilgoć objawia się większą ilością tkanki tłuszczowej a z kolei zimno spowalnia metabolizm oraz trawienie.
Kapha ma również tendencję do bycia wiążącą jednak to ona zapewnia nam poczucie zadowolenia.
Wata, pitta i kapha – te trzy – wspólnie tworzą unikatowe dla każdego z nas Prakriti – konstytucję/naturę psychofizyczną. W zgodzie i harmonii sprawiają, że jesteśmy zdrowi, pełni energii i chęci do życia.
Mogą jednak wyrządzić wielkie szkody jeśli dojdzie do zaburzenia ich równowagi.
Dzięki znajomości Prakriti dane nam jest usłyszeć potrzeby naszego ciała i umiejętnie równoważyć dosze zachowując przy tym nasze ciało i umysł w zdrowiu.
Znajomość Prakriti pomaga nam także wrócić do równowagi jeśli z jakiegoś powodu znajdziemy się w stanie Vrikriti – stanie zaburzenia.
Dlatego właśnie tak ważne jest aby każdego dnia znaleźć choć kilka minut dla siebie i móc posłuchać co szepta nam nasze ciało. Czy jest mu z nami dobrze? Co mu doskwiera i dlaczego?
Pozwól mu mówić.
Wsłuchaj się z troską i czułością zanim będzie musiało krzyczeć.
Bądź swoim partnerem w tańcu.
Z radością w sercu,
Daga.
Źródło:
Acharya Shunya „Ajurweda”. Wydawnictwo Vital, Białystok 2018
Robert Svoboda, “Prakriti. Odkryj swoją wewnętrzną naturę”, Wydawnictwo “Zielone”, Kraków 2020.