Podczas swojej wędrówki niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie: gdzie jestem?
Na jakim etapie swojego życia? Co robię? Co chcę osiągnąć a co już za mną?
Na własnym przykładzie wiem, że aby odpowiedzieć sobie na te pytania przede wszystkim należy zapytać siebie: kim jestem?
W świetle Ajurwedy to pytanie jest kluczem aby móc poznać własną drogę.
Jednak choć odpowiedzi nasuwają się same (jestem mamą, tatą, kobietą, mężczyzną, pracownikiem kontroli jakości, kasjerem) to czy takie odpowiedzi faktycznie wyrażają nas, nasze emocje, nasz stan uduchowienia, te chwile kiedy walczymy o kolejny dzień i te kiedy po prostu się poddajemy oddając w ręce bezsilności?
Jak często ogień uderzał nam do głowy bo ktoś powiedział kilka słów za dużo. Ile razy wieczór kończył się butelką wina i paczką chipsów przed telewizorem?
Skąd jednego dnia chcesz przenosić góry a następnego jedyne o czym marzysz to przykryć się kołdrą i przespać cały dzień?
Odpowiedź jest w Tobie.
Te wszystkie emocje, zachowania, wzloty i upadki to Twoje połączenie żywiołów, z których się składasz. To one kreują Twoją duszę i ciało już od narodzin, tak jak wszystko co jest we wszechświecie Ty również jesteś niepowtarzalną kombinacją pięciu podstawowych żywiołów: Ziemi, Wody, Ognia, Powietrza oraz Eteru – Pancha MahaBhutas*.
Każdy z nich odpowiada za inne cechy i właściwości.
I tak Żywioł Ziemi jest:
– ciężki,
– stabilny,
– statyczny,
– twardy,
– powolny,
– gruby
– trwały
Ziemia jest substancją stałą dlatego też odpowiada za najbardziej twarde i stabilne elementy ludzkiego organizmu: kości chrząstki, paznokcie, mięśnie, ścięgna oraz skórę i włosy.
Kierunek działania tej energii to rozprzestrzenianie się w poziomie (przykładem może być tutaj wdzięczność, która rozchodzi się od nas poszerzając krąg, który jest wokół nas).
Kolorem natomiast który definiuje ten żywioł jest żółty – znika element wody, kolor wyschniętej ziemi.
Cecha charakterystyczna z kolei dla Żywiołu Wody jest przede wszystkim płynność. Jest ona jednak również:
– wilgotna
– ruchoma
– ciężka
Poprzez swoją płynność ruchu zapewnia nawilżenie a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Woda odpowiada za wydzielaniu soków trawiennych, gruczołów ślinowych, w błonach śluzowych, w plazmie i cytoplazmie.
Kierunek jej działania to z góry ku dołowi (wodospad), a kolor obrazujący tę energię to zielony.
Żywioł Ognia cechuje:
– gorąco
– subtelność
– ostrość
– lekkość
– przejrzystość
Ogień odpowiada za najważniejszy motor naszego jestestwa a mianowicie ogień trawienny – Agni – zarówno na poziomie ciała jak i ducha
Kierunek działania to z dołu ku górze (ognisko), kolorem ognia jest czerwień.
Energią ruchliwą, lekką, subtelną, zmienną, szorstką, ostrą oraz suchą jest Żywioł Powietrza. Odpowiada on za ruch mięśni w naszym organizmie ale także za mowę, przepływ impulsów nerwowych oraz pobudzenie impulsów nerwowych.
Powietrze nie ma stałego kierunku, jest zmienny, zygzakowaty (“jak wiatr zawieje”) co ma wpływ na nasz ogień – podsyca go. Kolor tego Żywiołu to niebieski.
I ostatnim z pięciu podstawowych elementów jest Eter inaczej nazywany również Przestrzenią.
Cechuje go subtelność i miękkość a gromadzi się w pustych przestrzeniach naszego organizmu (usta, krtań, nos, przewód pokarmowy, układ pokarmowy).
Eter jest nieruchomy, nie nadaje kierunku, jego kolorem jest kolor szary, fioletowy lub jak podają niektóre źródła kolor mgły.
Każdy z tych elementów wyraża nas także emocjonalnie, mentalnie, duchowo. I tak na polu Żywiołu Ziemi realizują się wszelkie działania z domu pozostałych żywiołów. Żywioł ten nieodłącznie integruje się z czakrą podstawy i odpowiada za uziemienie. Woda umożliwia nam pokonywanie przeszkód, odpowiada za inspiracje i wytrwałość w dążeniu do celu. Żywioł Ognia symbolizuje wolę, odwagę, ekspansję i pasję. Głównym celem Ognia jest przemiana, transformacja, spalenie tego co było, po to, aby w tych zgliszczach stworzyć coś nowego. Żywioł Powietrza odpowiada za sposób myślenia, inspirację i komunikację. W myślach powstają nasze wyobrażenia dotyczące przeszłości, przyszłości, przychodzą kreatywne pomysły. Eter zaś prowadzi wszystkie inne żywioły w człowieku, dążąc do osiągnięcia stanu równowagi między Ziemią, Powietrzem, Ogniem i Wodą w każdym z nas. Eter wiąże się z wizualizacją i rozwojem duchowym, wyraża stan medytacyjny.
Te pięć elementów zagęszcza się do postaci trzech dosz: wata, pitta, kapha.
Z kolei one składają się na Twoją Prakriti, konstytucję psychofizyczną. Jest ona naszym naturalnym stanem (naszym naturalnym rozkładem dosz), który nie zmienia się przez całe życie.
Dlatego aby móc w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie “kim jestem?” przede wszystkim wsłuchaj się w siebie. Bycie ze sobą tu i teraz pozwoli Ci na zrozumienie, który z żywiołów jest dominujący, który zaburzony a może który wpływa na Twoje dobre samopoczucie.
Poznając tę drogę odkryjesz siebie na nowo a z czasem umiejętnie pokierujesz swoim życiem, by niwelując skutki negatywnych działań żyć w harmonii ze sobą i otaczającym Cię światem. Żyć w zgodzie z rytmem natury.
Zapraszam Cię w podróż do Twojego Prakriti.
Z radością w sercu,
Daga.
Źródło:
https://agnieszkawielobob.pl/5-elementow-ajurweda/
Robert Svoboda, “Prakriti. Odkryj swoja wewnętrzną naturę”, Wydawnictwo “Zielone”, Kraków 2020.
*Pancha – pięć
Maha – wielki
Bhuta – być, stawać się
Pancha MahaBhutas – pięć wielkich elementów
Ile cenennych informacji ? zdecydowanie najbardziej jestem ziemią a Za mało we mnie wody- sily walki?
Edyto, bardzo dziękuję za odzew. Już niebawem więcej szczegółów w tematyce Prakriti. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym wpisem ta droga będzie dla Ciebie bardziej wyraźna i pozwoli Ci podążać naturalnie ku harmonii. Z miłością ?